
A bűvös korong vagy más néven taumatróp egy optikai jelenségen alapuló játék. Mozgókép vagy érzéki csalódás? Járjunk utána!
A játék lényege, hogy egy kör alakú korong két oldalán olyan képek vannak, amelyek kiegészítik egymást. A korongot a közepébe illesztett zsinór segítségével többször meg tudjuk pörgetni, így a gyors forgás közben a korong két oldalán lévő kép egyetlen képpé mosódik össze. Az ilyenkor fellépő úgynevezett utóképhatás nem más, mint egy érzéki csalódás.
Bűvös korongot kevés, akár otthon is fellelhető eszközzel tudunk készíteni. Amire biztosan szükségünk lesz: 2 mm-es papír vagy falap, olló vagy lézervágó, folyékony ragasztó, spárga és rajzeszközök, például színes ceruzák.
Előszőr gondoljuk ki a képet, amit a korongra fogunk rajzolni. Olyan képben gondolkodjunk, ami könnyen két részre bontható, ilyen például: lovas lovon, azaz az egyik oldalón ló, a másikon lovas ülő pózban, virág vázában, azaz virág és üres váza, madár kalitkában, azaz madár és üres kalitka.


Ezután papírból ollóval vagy falemezekből lézervágóval vágjunk ki 2 db kb. 5 cm sugarú kört. Figyeljünk rá, hogy a korongok ugyanakkorák legyenek, bár ezeket az összeragasztás után is tudjuk még igazítani. Ha megvan a két korong, rajzoljuk rá egyikre a kép egyik részét, a másikra a másikat. Ha ezzel is megvagyunk, ragasztózzuk be a korongok hátuljait és illesszük közéjük a spárgát. FONTOS! A képek összeragasztásakor az egyiket fejjel lefelé kell tartanunk és így összeragasztani, a pörgetéskor így áll majd össze a teljes kép!
Így el is készült a játék. A spárga két végét fogva, azt megfeszítve pörgessük meg a korongot és nézzük, ahogy a kép összeáll!
